Fortuna kołem się toczy. Nawet najbardziej ostrożny kierowca może zostać poszkodowanym w kolizji, w której na dodatek ucierpi pasażer i samochód. Warto wiedzieć, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie auta i jak można obniżyć składkę OC, aby zaoszczędzone pieniądze móc wydać np. na paliwo. Poznaj definicję ubezpieczeń samochodowych i podstawowe informacje, które warto o nich znać.
Ubezpieczenie auta najważniejsze cechy dobrej polisy
Aby znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie auta, trzeba wiedzieć, czego się szuka. Nie musicie do tego znać wszystkich zapisów ustawy czy ogólnych warunków ubezpieczenia. Wystarczy, że Wasze ubezpieczenie mieć będzie:
OC – odpowiedzialność cywilna pojazdu mechanicznego: przede wszystkim najtańsze. Nie ma znaczenia, w jakiej firmie znajdziecie, ta polisa jest dla poszkodowanego.
Tu warto dodać jeszcze dwie rzeczy: OC nie pozwala nam sfinansować naprawy naszego auta, w przypadku, gdy to my spowodowaliśmy szkodę komunikacyjną. Służy ono wyłącznie do ochrony poszkodowanej przez nas osoby i jej mienia.
ASS (assistance) – tak zwane ubezpieczenie od świętego spokoju. Zalecane szczególnie tym osobom, które dużo jeżdżą i nie mogą się obyć bez samochodu.
– zakres ochrony (jakie świadczenie przysługuje w ramach ubezpieczenia),
– zakres terytorialny (czy ochrona dotyczy wyłącznie Polski, czy także Europy),
– kiedy przysługuje pomoc drogowa (po kolizji, awarii, kradzieży),
– jakie są limity: odległości od domu, holowania od miejsca zdarzenia i kwotowe.
NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) – tutaj należy zwrócić uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia. Świadczenie wypłaca się procentowo, tak więc im wyższa kwota wyjściowa, tym wyższe odszkodowanie.
AC (Auto Casco) – Najdroższe, opcjonalne ubezpieczenie pojazdu od zniszczenia w wyniku wypadku, zdarzeń losowych takich jak powódź, pożar, gradobicie itp. i kradzieży.
Co jest ważne w tym ubezpieczeniu:
– suma ubezpieczenia, jaką jest wartość pojazdu, czy suma jest stała, zmienna, odnawialna, redukcyjna,
– sposób likwidacji szkody: kosztorys, naprawa bezgotówkowa, naprawa w ASO,
– jakie części zostaną wykorzystane do wymiany po szkodzie: oryginały czy zamienniki,
– udział własny,
– pomniejszanie ubezpieczenia po szkodzie,
– czy auto jest w leasingu,
– czy auto jest używane w firmie,
– amortyzacja części: czy będzie uwzględniana i jeżeli tak, to jaki procent zostanie potrącony od ceny części do wymiany.