W myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony” część z nas decyduje się nie tylko na opłatę składki za obowiązkowe ubezpieczenia jak OC pojazdu, ale i na dodatkowe formy ochrony życia, zdrowia czy majątku. Polisy na życie, następstw nieszczęśliwych wydatków czy ubezpieczenia mieszkania są coraz popularniejsze. Do tego grona małymi krokami zbliża się ubezpieczenie ochrony prawnej. Czym ono jest i komu może się przydać?
Na czym polega ubezpieczenie ochrony prawnej?
Na każdym kroku naszej aktywności zawodowej czy prywatnej napotykamy się na obecność zagadnień o konsekwencjach prawnych. Jadąc samochodem, możemy być ofiarą, ale i sprawcą jakiegoś wypadku drogowego. W pracy możemy niesłusznie stracić posadę lub podlegać postępowaniu dyscyplinarnemu za umyślne naruszenie. Przy umowie kupna lub sprzedaży, możemy zostać oszukani lub napotkać problem z niesolidnym dłużnikiem.
Gdy wyczerpiemy już polubowne formy zakończenia sprawy, możemy dochodzić swoich praw na drodze sądowej. I tu zaczynają się schody oraz dodatkowe koszty: wynajęcie prawnika, zaliczka na sprawę, zabezpieczenie itp. Większość osób po przekalkulowaniu tych kosztów oraz koniecznego do poświęcenia czasu zrezygnuje z obrony.
Można jednak było rozwiązać to w inny sposób.
Wykupienie ubezpieczenie ochrony prawnej
W Polsce ubezpieczenie ochrony prawnej jest dość mało znanym produktem, oferowanym jako osobne ubezpieczenie jedynie przez kilka towarzystw jak: Concordia TUW, Allianz Polska, czy DAS TU Ochrony Prawnej, który oferuje tylko tego typu ubezpieczenia i się w nich specjalizuje.
Jak pomaga DAS ?
Na początku roku zdecydowaliście się na zakup 2-tygodniowej wycieczki do Egiptu. W tym celu udaliście się do Biura Podróży, które ma wieloletnią tradycję. Wybraliście wymarzony hotel oraz program wypoczynku, który zakładał tydzień zwiedzania oraz tydzień wylegiwania się na plaży. Koszt wycieczki wyniósł ponad 3,5 tysiąca zł od osoby. Na kilka dni przed wyjazdem otrzymaliście informację, że z powodu niebezpiecznej sytuacji w Egipcie, wycieczka została odwołana. Właściciele Biura Podróży obiecali dokonać zwrotu pieniędzy, lecz mimo upomnień nadal nie otrzymaliście środków na konto.
D.A.S. może zwrócić się do sprawcy (biura podróży) z żądaniem zwrotu wpłaconych środków i ewentualnego odszkodowania. W sytuacji odmowy D.A.S. pokryje koszty honorarium wynajętego radcy prawnego lub adwokata oraz sfinansuje koszty sądowe powstałe w trakcie prowadzenia procesu.
Wypadek na śliskim chodniku
Pewnego zimowego dnia wybierasz się na miasto. Idąc ostrożnie, nagle poślizgnąłeś się na oblodzonym chodniku przed kawiarnią i przewróciłeś się. Czujesz okropny ból w nodze. Okazuje się, że doszło do złamania nogi i przez kilka najbliższych tygodni będziesz niezdolny do pracy. Abyś mógł powrócić do pełnej sprawności, czeka Cię rehabilitacja. Z powodu zmniejszonych dochodów na L4 i kosztów leczenia, straciłeś 5000 zł, a TU zarządcy nieruchomości, przed którą doszło do zdarzenia, odmawia wypłaty odszkodowania.
D.A.S. może zwrócić się do TU sprawcy (zarządcy nieruchomości) z żądaniem wypłaty odszkodowania. W sytuacji odmowy D.A.S. pokryje koszty honorarium wynajętego radcy prawnego lub adwokata. Sfinansuje koszty sądowe powstałe w trakcie prowadzenia procesu.
Zaniżona wycena szkody
W wyniku wypadku uszkodzeniu uległ pojazd naszej Klientki, Pani Anny z Sopotu. Tuż po kolizji Pani Anna skontaktowała się telefonicznie z prawnikiem Departamentu Prawnego i Likwidacji Szkód D.A.S. w celu uzgodnienia dalszego trybu postępowania. Na etapie likwidacji szkody z ubezpieczenia OC sprawcy wątpliwości Pani Anny wzbudziła uzyskania informacji na temat możliwości sprawdzenia wyliczonej kwoty odszkodowania. W tym celu konieczne było zbadanie dokumentów otrzymanych od ubezpieczyciela sprawcy, dlatego Pani Anna pisemnie zgłosiła swoją szkodę do D.A.S.
W toku naszego postępowania okazało się, że odszkodowanie zgodnie z prawem powinno być znacznie wyższe. Nie uwzględniono w ogóle handlowego ubytku wartości pojazdu, spowodowanego kolizją. Należało to uwzględnić, ponieważ wiek pojazdu nie przekraczał 13 miesięcy. Firma D.A.S. wystąpiła o dopłatę odszkodowania do ubezpieczyciela sprawcy, który zweryfikował poprzednio wydaną decyzję i wypłacił pozostałą część odszkodowania na rzecz Pani Anny.
Pamiętaj, przysługuje Ci prawo swobodnego wyboru adwokata lub radcy prawnego. Możesz również skorzystać z sieci partnerskiej kancelarii współpracujących z D.A.S.