Ubezpieczenie utraty danych Cyber jednoznacznie kojarzy się z działalnością w przestrzeni wirtualnej. Ataki hakerskie, blokowanie dostępu do systemu, okupy hakerskie, ujawnienie danych osobowych (ustawa RODO) w przestrzeni elektroniczne. To wszystko oczywiście jest w zakresie ubezpieczenia ryzyk cybernetycznych.
Dla kogo ubezpieczenie utraty danych Cyber?
Przedsiębiorcy prowadzący działalność z wszelkich branż. Wyjątkiem są podmioty zajmujących się udostępnianiem mediów społecznościowych, materiałów pornograficznych, producentów oprogramowania komputerowego, dostawców Internetu, producentów lub serwisantów sprzętu elektronicznego i jego komponentów, centrów przetwarzania danych, podmiotów zajmujących się obsługą płatności osób trzecich lub windykacją należności osób trzecich.
Przykładowe docelowe branże to: szkoły i uczelnie wyższe, szpitale i przychodnie lekarskie, sieci sklepów handlowych, sklepy internetowe, kancelarie prawne i kancelarie innych usług profesjonalnych, przedsiębiorstwa produkcyjne (inne niż sprzętu elektronicznego), spółdzielnie, administratorzy nieruchomości, dealerzy samochodowi, zakłady usługowe, hotele itp.
Ryzyko Cyber — o co w nim chodzi?
Rozwój technologii zwłaszcza informatyzacja usług powoduje, że wiele obszarów biznesu przenosi się do świata cyfrowego i stają się od niego całkowicie zależne. W cyfrowej rzeczywistości istnieją zagrożenia, z którymi należy się liczyć nie mniej, niż z tymi znanymi ze świata realnego. Są one od tych drugich mniej intuicyjne, bardziej wyrafinowane, a przez to wręcz groźniejsze.
Najważniejsze z nich związane są z przetwarzaniem danych np. bezprawnym ich ujawnieniem, kradzieżą lub utratą. Dostępem do systemu informatycznego przez osoby nieuprawnione, w tym z Cyber wymuszeniami.
Dla każdej firmy źródłem tych zagrożeń mogą być osoby trzecie (np. hakerzy), jej dostawcy, kontrahenci, a także pracownicy. Szkody Cyber bywają wynikiem działań celowych, skutkiem niedbalstwa pracowników lub niedostatecznego zabezpieczenia systemu informatycznego i przechowywanych danych.
Gdy ryzyko Cyber zmaterializuję się, jego konsekwencje mogą przybrać oblicze:
- Odszkodowawcze — równie w zakresie odpowiedzialności cywilnej wobec osób, których dane zostały naruszone. Też odpowiedzialności administracyjnej (np. postępowanie za naruszenie przepisów RODO).
- Ekonomiczne — obejmujące koszty obsługi incydentu informatycznego: (informatyki śledczej, powiadomienia osób, których dane zostały naruszone, odtworzenie utraconych danych, wdrożenie właściwych zabezpieczeń itp.).
- Reputacyjne — oznaczające utratę zaufania klientów i kontrahentów oraz konieczność pokrycia kosztów zarządzania marką i wizerunkiem firmy.
Polisa Cyber ma za zadanie ułatwić Ubezpieczonemu sfinansowanie kosztów i strat związanych z powyższymi obszarami.
Wzorem rozwiązań stosowanych od lat w USA. Polisa LLOYD’S Leadenhall Cyber ma charakter pakietowy i składa się z siedmiu sekcji ubezpieczeniowych, oznaczonych literami od A do G:
- A: Odpowiedzialność cywilna za naruszenie prywatności.
- B: Odpowiedzialność administracyjna za naruszenie prywatności.
- C: Koszty obsługi incydentu informatycznego.
- D: Odpowiedzialność cywilna za naruszenie bezpieczeństwa informacji u osób trzecich.
- E: Odpowiedzialność multimedialna.
- F: Koszty Cyber—wymuszenia.
- G: Koszty odtworzenia danych i utracony zysk.
Nigdy nie zapominajcie o tym, by brac z zycia jak najwiecej, nie bljcie sie ryzykowac, plakac ani byc szczesliwymi. Najwazniejsze to byc w drodze. Kazdego dnia robic krok do przodu. – Martyna Wojciechowska
prawda