Według różnych szacunków ok. 40 proc. domów i mieszkań w Polsce nie jest ubezpieczonych. Właściciele, którzy wykupili polisę ubezpieczenie mieszkania domu, mogą nie dostać odszkodowania, jeśli nie spełnią wymagań określonych w warunkach ubezpieczenia. Generalna zasada jest taka, że klient ma obowiązek zapobiegać szkodzie i należycie troszczyć się o to, żeby do niej nie doszło. Domy i mieszkania ubezpieczamy na wypadek różnych zdarzeń, zazwyczaj jednym z nich jest pożar.
Kupujesz ubezpieczenie mieszkania domu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby po szkodzie nie być rozczarowanym.
Plagą okresu zimowego są także pożary, których najczęstszą przyczyną są kominy i kominki. Zwyczajowo komin kojarzy nam się jedynie z częścią widoczną ponad dachem, z której wylatuje dym. W rzeczywistości jest to przewód lub nawet system przewodów biegnących w budynku, przechodzący przez pomieszczenia, stropy i dach. Główną przyczyną wybuchu pożarów w kominach, w wyniku których płoną dachy i pękają ściany wewnątrz pomieszczeń, jest osiadanie sadzy na wewnętrznych jego ścianach.
Odmowa wypłaty odszkodowania
Rachunek od kominiarza to już za mało. Ubezpieczyciele coraz częściej wymagają protokołu, w którym stwierdza się, że przegląd instalacji wypadł pomyślnie.
W razie wypadku może się więc zdarzyć, że mimo wykupienia polisy, corocznych przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych. Gdy dojdzie do pożaru, nie będzie nam przysługiwało odszkodowanie.
W linku odnośnik do obowiązkowe przeglądu według Allianz.